Najpomembnejšo vlogo pri začetku grosupeljske košarke je imela OŠ Louis Adamič in projekt ŠKL (Šolska košarkarska liga), pri katerem je bila ta osnovna šola prisotna že od samega začetka v sezoni 1995/1996.
Na podlagi dobrih rezultatov v šolskem tekmovanju se je leta 1997 nekaj entuziastov odločilo, da ustanovi KK Grosuplje. Prvi upravni odbor kluba so sestavljali predsednik Božidar Gabrijel (ravnatelj OŠ Louisa Adamiča), tajnica Barbara Miklavčič ter člani Stane Repar, Ivan Ploj, Davorin Tomažin, Iztok Gruden in Milan Hojč.
V začetku svojega delovanja je KK Grosuplje deloval samo na področju moške košarke, vendar se je z velikimi uspehi v tekmovanju ŠKL z leti začel pojavljati interes tudi za žensko košarko.
Prvi resni zametki ženske košarke segajo v sezono 2004/05, ko je ekipa fantov in deklet OŠ Louis Adamič pod vodstvom trenerja Tea Hojča osvojila 2. mesto na šolskem državnem prvenstvu (Pionirski festival) in dobila priznanje občine Grosuplje za pomemben dosežek v ekipnem športu za leto 2004.
Leta 2005 je KK Grosuplje v tekmovanje KZS prijavil prvo dekliško ekipo. Dekleta so s tekmovanji v 2. SKL za pionirke (U14) začela v maju 2005. Še v istem letu je s tekmovanjem začela tudi ekipa mlajših pionirk (U12). Obe ekipi je vodil Teo Hojč, veliko zaslug za razvoj ženske košarke v Grosupljem gre tudi učiteljici športne vzgoje Mateji Gjerkeš.
Ekipa je redni del tekmovanja končala brez poraza in se uvrstila na zaključni turnir, kjer je osvojila 2. mesto v državnem prvenstvu.
Pod vodstvom Tea Hojča se je tudi ekipa U14 prvič uvrstila na zaključni turnir državnega prvenstva, in osvojila 1. mesto. Turnir je potekal v Trbovljah, MVP turnirja je bila naša Tjaša Valentinčič.
Turnir je bil odigran v Grosupljem, ekipo je vodil Luka Hrovatin.
MVP turnirja je bila Alina Gjerkeš, v najboljši peterki turnirja pa je bila tudi Klara Zupančič.
Nekaj zaključnih trenutkov finalne tekme proti Ježici, kjer so naša dekleta nastopala v belo modri opremi, si lahko pogledate tukaj.
Nekaj več o delu v klubu in načrtih za prihodnost je povedal trener Luka Hrovatin v tem prispevku.
Z reprezentanco so se udeležile evropskega prvenstva kadetinj B divizije v Estoniji. Reprezentanca je osvojila 10. mesto.
Vpoklice v reprezentanco si v tem obdobju prislužijo tudi Katja Škoda, Anja Valentinčič, Tjaša Weiss in Zala Lešek.
Osvojili smo drugo mesto za delo z mladimi košarkaricami, saj so naše ekipe uvrstile na zaključni turnir v štirih starostnih kategorijah (U12, U14, U16 in U18), trud pa okronale s kar tremi medaljami.
9. oktober 2010 je za naš klub prav poseben dan. Tega dne je prvič nastopila naša članska ekipa, ki je bila večinoma sestavljena iz samih mladih domačih igralk.
Prvo zmago je članska ekipa dosegla že na svoji tretji tekmi v Rogaški Slatini, ob koncu sezone pa zasedla 8. mesto. Izjava trenerja Tea Hojča je na tej povezavi.
Tudi v mladinskih kategorijah so se nadaljevali številni uspehi. Prvič je zlato medaljo v kadetski konkurenci osvojila ekipa, ki jo je vodil Teo Hojč. Zaključni turnir je potekal v domači dvorani Brinje.
V tej sezoni je s treniranjem košarke v Grosupljem začela tudi Eva Lisec, ki je bila v naslednjih letih ključni člen številnih uspehov slovenske članske reprezentance in se lahko pohvali z zares uspešno igralsko kariero.
Zaključni turnir mladink v Pivki si lahko pogledate na tej povezavi
https://www.youtube.com/watch?v=RAehlknND74
Že naslednjo sezono se je članska ekipa zavihtela na 5. mesto, nekaj utrinkov z ene od tekem si lahko pogledate tukaj:
https://www.youtube.com/watch?v=tjXFZLf0nvc
Člansko ekipo je tudi v tej sezoni vodil Teo Hojč, ki se je s koncem sezone po več kot sedmih letih trenerskega dela poslovil od kluba ter z delom v trenerskem poslu uspešno nadaljeval v moški košarki, najprej v Sloveniji nato tudi v tujini.
Trenerski štab je pri delu z najmlajšimi okrepil Michael Gabrijel. Z vodenjem mladinskega pogona je nadaljeval Luka Hrovatin, ki je tako za moški kot ženski klub vzpostavil odličen načrt šole košarke po osnovnih šolah celotne regije, kasneje pa ga je podrobno predstavil tudi v svojem diplomskem delu.
KK in ŽKK Grosuplje sta v teh letih tesno sodelovala in skupaj vzpostavila lastno košarkarsko šolo za učenke in učence od 1. do 5. razreda osnovne šole. V njej se je letno udejstvovalo in učilo prvih košarkarskih korakov kar okoli 500 fantov in deklet.
Želje klubskega vodstva, v katerem sta imela ključni vlogi Andrej Gabrijel in Roman Zupančič so postale višje in v člansko ekipo začnejo prihajati tudi prve okrepitve. Klub okrepijo bodoča reprezentantka Tina Jakovina ter izkušeni Barbara Škof in Sandra Bajrektarević.
Najmlajšo ekipo kluba je prevzel Andraž Glavač in takoj osvojil prvo mesto v kategoriji najmlajših deklic.
Ekipa zelo številčne generacije deklet rojenih 2003 se je nato čez dve leti uvrstila tudi na zaključni turnir, kjer so dekleta v Murski Soboti osvojila četrto mesto.
Številna od deklet so kasneje zaigrala tudi v različnih reprezentancah Slovenije - Teja Goršič, Lea Mehle, Tjaša Kenda, Ana Plevnik, Eva Jamnik in druge. Z njimi Luka Hrovatin osvoji zlato medaljo v kategoriji U14.
To pa je praktično tudi zadnja sezona, ko je v klubu deloval Luka Hrovatin. Dokaz o uspešnem delu z mladimi je tudi dejstvo, da je klub v njegovem zadnjem letu dela v mladinskem pogonu prvič in edinkrat v zgodovini osvojil prvo mesto pri delu z mladimi košarkaricami v Sloveniji.
Trenersko mesto članske ekipe je na začetku sezone prevzel Luka Hrovatin, ki pa je klub po mesecu dni dokončno zapustil.
Za članskega trenerja je bil imenovan priznani srbski trener Dragomir Bukvić, ki je pred tem vodil tudi reprezentanci Slovenije in Srbije. Ekipa je ob koncu sezone zasedla tretje mesto, nastopala pa je tudi v Mednarodni ženski regionalni košarkarski ligi (MŽRKL).
Izjemno uspešno generacijo, ki je pod vodstvom Luke Hrovatina dve leti nazaj osvojila prvenstvo v kategoriji U14, so sestavljale Teja Goršič, Zala Friškovec, Maša Gabrijel, Ana Plevnik, Lea Mehle in Tjaša Kenda.
Ekipi sta bili pridruženi tudi kasnejši reprezentantki Lea Debeljak in Pia Fistrovič.
Trenerskemu štabu pa se je priključil mladi Tilen Hojč.
To je uspelo ekipi kadetinj, ki jih je vodil Predrag Radović. Naziv MVP finalnega turnirja je prejela Mojca Ahac, ki je bila hkrati tudi najboljša strelka turnirja. V najboljšo peterko turnirja sta bili izbrani še Lea Mehle in Elma Dautović.
Mladinke so sezono končale na četrtem mestu, starejše deklice pod vodstvom Predraga Radovića so zasedle 13. mesto, mlajše deklice pod vodstvom Bojana Bertalaniča pa 19. mesto.
V sezoni 2017/18 so na zaključnem turnirju, ki je potekal v Grosupljem mladinke pred 700 gledalci osvojile drugo mesto. V polfinalu so dekleta premagala Ježico, v finalu pa so izgubila proti Celju. V obeh tekmah je bila najboljša igralka pri naših Teja Goršič.
Posnetek finalne tekme je na voljo na naslednji povezavi:
https://livestream.com/zivo/kzs2018/videos/171847603
Kadetinje so osvojile bronasto medaljo za tretje mesto. Na zaključnem turnirju v Mariboru so dekleta v polfinalu izgubila proti Celju, v tekmi za tretje mesto pa premagala Maribor. Najboljši igralki pri naših sta bili Lea Debeljk in Elma Dautović.
Mlajše in starejše deklice so v prvenstvu zasedle 11. mesto. Članice v tej sezoni zasedejo peto mesto, številne naše igralke pa nastopijo tudi v mlajših reprezentancah Slovenije.
Po reprezentančnem tekmovanju je z igralsko kariero zaključila Maša Gabrijel, odlična Grosupeljčanka, ki je bila več let reprezentantka v različnih mlajših kategorijah.
Pri delu z najmlajšimi sta krajši čas pomagala tudi nekdanja igralka Anita Kastelic in Nejc Krevs.
Ekipa napreduje iz tekme v tekmo in ko ekipa na turnirju v Škofji Loki premaga tako domačinke kot Ilirijo, sezono žal prekine epidemija koronavirusa. Ekipa na koncu osvoji četrto mesto.
Uvrstitve ostalih ekip so naslednje: ekipa U15 zasede 8. mesto, ekipa U17 osvoji 9. mesto, ekipa U19 je bila deveta, članice pa so bile brez možnosti za uvrstitev v polfinale in so osvojile 5. mesto.
Delo z najmlajšimi je potekalo na daljavo in sezona mlajših kategorij se je praktično začela šele spomladi.
Že tretjič zapored je najboljši rezultat dosegla pomlajena ekipa U13, ki je bila na odločilni tekmi tik pred uvrstitvijo na zaključni turnir, vendar je bil koš za zmago naše najboljše igralke Staše Belc žal dosežen sekundo po pisku sirene.
Starejše kategorije mladinskega pogona v teh letih žel ne dosegajo več vidnejših uspehov, kar se pozna tudi na slabši uvrstitvi v Pokalu mladih, kjer se klub uvršča okrog desetega mesta.
Kolikor toliko normalno se je odigrala le sezona članic, ki pa so jo zaznamovale številne prestavljene tekme, tako da je bila sezona na meji regularnosti.
Tako kot že leto prej se ekipa članic uvrstila tudi v polfinale pokalnega tekmovanja, kjer je bila boljša ekipa Celja.
Ključne vloge v članski ekipi so imele Eva Stefanoski, Mojca Ahac, Sara Meden, Tinkara Zoran, Anita Merlak in Ana Hrbljan.
Sezono so tako v članski ekipi kot v kategorijah od U15 do U19 zaznamovale številne poškodbe, precej igralk je žal prehitro zaključilo igralsko kariero.
Člansko ekipo so tako na zadnjih tekmah dopolnile naše mlajše igralke, mladinska ekipa pa sezone sploh ni dokončala. Tudi tekme in treningi kadetinj so potekali v zelo okrnjeni zasedbi.